Drodzy Przyjaciele,
Nazywam się Dariusz Andrzejczak i jestem fundatorem gambijskiej Fundacji Smile for Africa oraz polskiej FHS Foundation For Hope & Smile. Od sześciu lat aktywnie angażuję się w działalność charytatywną w Gambii, a od dwóch lat szczególnie koncentruję się na wsparciu tutejszej społeczności chrześcijańskiej. Współpracuję ściśle z Diecezją Katolicką w Banjul oraz jej biskupem - Jego Ekscelencją Gabrielem Mendy. O naszych działaniach wiedzą Kardynał Konrad Krajewski - jałmużnik papieski, oraz Kardynał Stanisław Dziwisz, który w 1992 roku wraz ze św. Janem Pawłem II odwiedził ten kraj.
W programie duszpasterskim wizyty Ojca Świętego największe znaczenie miała msza św. odprawiona w stolicy na Stadionie Niepodległości. Uczestniczyło w niej wielu muzułmanów i wyznawców religii tradycyjnych. W homilii papież mówił o historii ewangelizacji Afryki Zachodniej, a także wyraził szacunek dla wszystkich misjonarzy. W tym kontekście zwrócił uwagę na to, że nadal należy nieść Dobrą Nowinę do najdalszych części świata. Głoszenie Ewangelii ojciec święty nazwał najpoważniejszym obowiązkiem chrześcijanina, od którego żaden wierzący nie powinien się uchylać. Nawiązując do przyjętego hasła pielgrzymki „Bądźcie solą dla ziemi! Bądźcie światłem dla świata!", papież wezwał wspólnotę katolicką Gambii, aby była solą dla każdej cząstki tego narodu i światłem dla całego społeczeństwa. Ne kalen horom, ak ler dimale Gambia m'u tahaw bo bah chi li mo heh. (Bądźcie solą, bądźcie światłem, aby pomóc Gambii stawić czoła tym wyzwaniom!). Na zakończenie mszy św. Jan Paweł II dokonał aktu zawierzenia Matce Bożej narodu gambijskiego. Wobec trwającej w sąsiedniej Liberii wojny domowej ponowił apel o pokój dla tego kraju i innych państw afrykańskich. Podczas tej krótkiej pielgrzymki Jan Paweł II odbył specjalne spotkania z młodzieżą, a także z duchowieństwem i katolickim laikatem kraju. Zachęcał do modlitwy w intencji rodzimych powołań kapłańskich i zakonnych, bowiem większość kapłanów pracujących w Gambii stanowili obcokrajowcy. Jak zawsze podczas odwiedzin w ubogich krajach, Jan Paweł II także zwrócił się do państw wysoko rozwiniętych o międzynarodową solidarność i pomoc potrzebującym.
Gambia, najmniejszy kraj w kontynentalnej Afryce, boryka się z ogromnymi problemami gospodarczymi. Brak zasobów mineralnych i naturalnych sprawia, że większość obywateli żyje w skrajnym ubóstwie. Diecezja Banjul, widząc edukację jako klucz do walki z ubóstwem i ignorancją, intensywnie angażuje się w rozwój szkolnictwa. Niestety, ze względu na ograniczone zasoby, nie jest w stanie zapewnić odpowiednich struktur i placówek edukacyjnych dla uczniów, którzy pilnie potrzebują zarówno edukacji, jak i formacji religijnej oraz moralnej.
Aby sprostać tym wyzwaniom, Diecezja potrzebuje wsparcia finansowego na budowę katolickiej szkoły w Brikamie, drugim co do wielkości mieście w obszarze Wielkiego Banjulu. Nowa szkoła zapewni uczniom dostęp do wysokiej jakości edukacji, a Diecezja będzie mogła nadzorować program studiów.
Kościół potrzebuje również wsparcia finansowego, aby kontynuować misję ewangelizacyjną w kraju zdominowanym przez muzułmanów. Katolicka wspólnota rośnie, dlatego musimy budować więcej kościołów, aby pomieścić wzrastającą liczbę wiernych, zwłaszcza w obszarach dotkniętych migracją miejską. Jedną z takich społeczności jest Bakary Sambouya, filia parafii Zmartwychwstania w Brikamie.
Jednym ze wspaniałych osiągnięć, z których jesteśmy szczególnie dumni, jest utworzenie centrum wolontariatu – Domu Polskiego. Jest to miejsce, w którym osoby chcące zmieniać życie innych mogą się zatrzymać i odpocząć, znajdując wsparcie i inspirację do dalszych działań.
Kolejnym dużym projektem, który realizujemy, jest Akademia Rolnicza. Gambia importuje wiele płodów rolnych, mimo że ma potencjał na eksport – zbiory mogą odbywać się tam nawet trzy razy w roku! Musimy jednak pokazać mieszkańcom, jak to osiągnąć. Otwarcie dużych farm wymaga nakładów finansowych, ale pozwoli na pozyskiwanie pieniędzy, dzięki czemu staniemy się niezależni i samowystarczalni, będziemy mogli fundować stypendia dla zdolnej młodzieży.
Wasze wsparcie jest nieocenione. Dzięki hojności Kardynała Stanisława Dziwisza, który przekazał relikwie św. Jana Pawła II, mamy możliwość umocnienia naszej wspólnoty i wiary. Jego dar jest symbolem jedności i wsparcia, które możemy przekazać naszym braciom i siostrom w Gambii. W tym miejscu chcę podziękować wszystkim, którzy wsparli moją poprzednią zbiórkę na relikwiarz, w którym umieszona została kapsuła z krwią Jana Pawła II.
Dzięki Wam możemy odmienić życie wielu ludzi. Wspierając naszą zbiórkę, pomagacie nie tylko w budowie szkoły i kościołów, ale także w promowaniu edukacji i ewangelizacji. Wasze wsparcie daje nadzieję i szansę na lepszą przyszłość dla mieszkańców Gambii. Ubóstwo w Gambii jest trudne do wyobrażenia dla osób mieszkających w bardziej rozwiniętych krajach. Średnia pensja nauczyciela czy policjanta wynosi zaledwie 3000 dalasi, co w przeliczeniu na złotówki daje około 190 złotych. Dla porównania, worek ryżu, który stanowi podstawę diety wielu Gambijczyków, kosztuje około 1600 dalasi (102 złote). Litr paliwa to wydatek rzędu 76 dalasi (4,90 złote) , a ceny owoców i warzyw są porównywalne do tych w Polsce. Chociaż wielu mieszkańców Gambii nie musi martwić się o rachunki za prąd czy wodę, ponieważ często nie mają dostępu do tych podstawowych luksusów, codzienne życie za takie pieniądze jest niezwykle trudne. W takich warunkach nawet podstawowe potrzeby stają się wyzwaniem, a dostęp do na przykład opieki zdrowotnej i innych podstawowych usług jest mocno ograniczony.
Serdecznie zachęcam do wsparcia naszych działań. Każda, nawet najmniejsza, pomoc ma ogromne znaczenie. Wierzę, że wspólnie możemy osiągnąć nasze cele i przynieść realne zmiany w życiu społeczności katolickiej w Gambii. Chociaż cel naszej zbiórki jest ambitny, to osiągnięcie go może realnie odmienić życie ponad 100 tysięcy ludzi. Wystarczy zaledwie 1 zł na osobę, aby wspólnie dokonać tak wielkiej zmiany. Razem możemy sprawić, że każda złotówka będzie miała ogromne znaczenie.
Chcemy wyrazić naszą głęboką wdzięczność wszystkim, którzy zdecydują się wesprzeć naszą zbiórkę. Każda pomoc ma ogromne znaczenie i zbliża nas do osiągnięcia naszych celów. Dla tych, którzy mogą pozwolić sobie na większe wsparcie, przygotowaliśmy wyjątkowy gest wdzięczności – różaniec papieski, poświęcony przez Ojca Świętego Franciszka. Jest to symbol naszej wspólnej modlitwy i jedności w duchu miłości bliźniego. Chcemy, aby każdy, niezależnie od wielkości darowizny, poczuł się częścią tej misji. Otrzymaliśmy ze Stolicy Apostolskiej tylko kilkaset różańców, więc nie jesteśmy w stanie obdarować nimi wszystkich- ale o wszystkich pamiętamy w modlitwie!
Zapraszam Was do odwiedzin! Z pewnością doświadczycie tutaj niezapomnianych chwil, pełnych serdeczności i wdzięczności od lokalnej społeczności. Wasza obecność i zaangażowanie będą bezcenne!
Poniżej znajdziecie rekomendacje biskupa Gabriela, dyrektora szkoły, w której pomagam od lat, wodza wioski, którego poznałem w 2018 roku. Ponadto są tam projekty: szkoły i kościoła oraz kilka zdjęć. Raz jeszcze zapraszam na Facebook: Dom Polski w Gambii.
Z wyrazami wdzięczności,
Dariusz Andrzejczak
Prezydent Fundacji Smile for Africa
Prezes FHS Foundation For Hope & Smile